Defne’de depremzede üretici, ürünü için alıcı bekliyor

Kahramanmaraş merkezli depremlerin büyük yıkıma yol açtığı Hatay’ın Defne ilçesinde birçok üretici, hasada hazır ürünleri için alıcı arıyor.

Hatay Baro Başkanı Hüseyin Cihat Açıkalın, Defne’deki üreticilerin ürünleri için sosyal medya hesaplarından yardım çağrısında bulundu. Açıkalın, şu an bölgedeki çiftçilerin 100 bin civarı biçilme aşamasında marulu olduğunu belirterek, “Lütfen destek olalım. Üretim, normal yaşama dönmenin bir başka yolu. Alıcı yok maalesef ilçemizde, üretici mağdur oldu” dedi.

“DEPREMDE ÜRÜNLER ZARAR GÖRMEDİ”

Normalde her sene bu haftalara kalmadan alıcıların gelip ürünleri toplayarak götürdüklerini anlatan Açıkalın, “Ama bu sene deprem nedeniyle ürün toplanamadı. Ürünlere alıcı bulunması, hem bölgede ekonomik hareketlilik hem de depremzede üreticilerimizin emeklerinin karşılığını alması açısından önemli. Bölgede seracılık veya bahçelerde domates, marul, maydanoz, ıspanak gibi birçok sebze ürünü yetiştiriliyor. Deprem nedeniyle alıcılar ürünlerin zarar gördüğünü düşünebilir. Ürünlerde herhangi bir hasar yok. Bu ürünlerin elden çıkartılması bölge için önemli katkı olacaktır. Biz de baro olarak üreticilerimize destek olmaya çalışıyoruz” diye konuştu.

“ÖLÜ FİYATINA BİLE KİMSE ALMIYOR”

Subaşı Mahallesi’ndeki üreticilerden Süleyman Ünal, sadece kendi mahallerinde şu an 32 çiftçiye ait kesime hazır halde 100 bin adet marul, 15 ton ıspanak ve 20 bin bağ maydanoz bulunduğunu söyledi. Ünal, “Şu anda ölü fiyatına bile kimse almıyor. Kendimiz toplayıp buradan Adana veya Mersin’e götürsek nakliye ücretini bile karşılamaz, çünkü şu an kimse fiyat vermiyor. Birçoğumuzun evi yıkıldı, birçoğumuzun evi de ağır veya orta hasarlı, hepimiz çadırlarda kalıyoruz. En azından ürünlerimizin değerlendirilmesini istiyoruz. Şu ana kadar Ankara ve İstanbul büyükşehir belediyeleri ile Kadıköy Belediyesi’nden irtibata geçenler oldu ve bekliyoruz” dedi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir