Dünyada kiralık konut üretimi: Kiralık konut nedir? Kiralık konut modeli nasıl uygulanıyor?

Sosyal devlet anlayışının olduğu ülkeler kiralık konut üretimine büyük önem veriyor. Hollanda’da Amsterdam Belediyesi, bölgedeki kiralık konutların neredeyse yüzde 60’ına sahip. Gayrimenkul Hukuku Derneği Başkanı Avukat Ali Güvenç Kiraz, “Kiralık Konut Üretimi Nedir, Bu Modelle Ne Amaçlanıyor?” sorusuna yanıt veren bir yazı kaleme aldı.

Yazıda, “Dünyada sosyal devlet uygulamalarının benimsendiği ülkelerde, barınma hakkına bir çözüm olarak kiralık konut üretimi gerçekleştirilmektedir. Örneğin Hollanda’da Amsterdam Belediyesi, bölgedeki kiralık konutların neredeyse %60’ına sahiptir. Bu da çok önemli bir veridir” denildi.

Kiralık konut nedir?

Yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Yatırım aracı olarak kabul edildiğinden kiracının ev bulamadığı dönemlerde spekülatif olarak çok fazla kira artışına tabi olan gayrimenkuller; ciddi bir barınma sorununa yol açabilmektedir. Tekrar altını çizmek gerekirse bu durumun temel sebebi, gayrimenkulün satılması odağında bir piyasanın oluşturulmasıdır. İşte tam da bu noktada oluşan derin sorunların önüne geçebilmek adına dünyanın farklı yerlerinde de uygulanan kiralık konut üretimine ağırlık verilmelidir.

Amsterdam’da konut kiralamak isteyen bir birey, genelde belediye ile karşı karşıya kalmaktadır. Doğal olarak bölgedeki kiralık konut fiyatları ve bunların artışları, bireysel yatırımcıların inisiyatifine bırakılmayarak sınırlı ölçüde kamu eliyle gerçekleştirilmektedir. Türkiye’de de özellikle son dönemde T.C. Hazine ve Maliye Bakanlığının kiralık konut üretimine dair açıklamaları, kanaatimce buna dayanmaktadır.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir