Ekrem İmamoğlu Kararını Verdi: İstanbul’u Kimseye Bırakmayacak

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, mayıs seçimleri sonrasında CHP’de değişim olması gerektiğini söylemiş ve bunun için çalışmalar yapmıştı. Kamuoyunda CHP’nin başına geçeceği konuşulan Ekrem İmamoğlu, 31 Mart 2024’te yapılacak yerel seçimlerde yeniden İBB için adaylığını koymaya karar verdi.

Ekrem İmamoğlu, mayıs seçimlerinde Millet İttifakı’nın adayı Kemal Kılıçdaroğlu ile birlikte hareket etmiş ve Türkiye’nin hemen hemen her yerinde mitingler düzenlenmişti.

Millet İttifakı için hayal kırıklığı ile sonuçlanan seçimler, CHP’de değişim çağrılarını da beraberinde getirmişti.

Değişim çağrılarını başlatan isim ise Ekrem İmamoğlu olmuştu. İmamoğlu’nun, partinin önemli isimleriyle ‘gizli’ zoom toplantıları yaptığı da ortaya çıkmıştı.

Gazeteci İsmail Saymaz, Sözcü Gazetesi’ndeki yazısında İmamoğlu’nun yeniden İBB başkanlığı için adaylığını koyacağını yazdı.

“İmamoğlu, ‘İstanbul’u kaybedemeyiz’ diyecek ve yeniden İBB başkanlığına aday olacağının işaretini verecek. Ancak CHP’de genel başkanlık değişiminin gerekli olduğuna da vurgu yapacak. ‘Değişim olmazsa yerel seçimde risk doğabilir’ görüşünü dillendirecek.”

Saymaz’a göre Ekrem İmamoğlu’nun bu kararı almaya iten 3 önemli konu var.

“İmamoğlu kalesi gördüğü İBB’yi kaybetmek istemiyor. 2028 yılında cumhurbaşkanı adayı olacaksa ki öyle görünüyor, sırtını İstanbul’a vermekten başta bir yolu yok. Bu bir.

İkincisi şu: Çeyrek asır sonra alınan İstanbul’u kendi elleriyle AK Parti’ye teslim eden olmak istemiyor. İBB’nin anahtarını Esenler Belediye Başkanı Tevfik Göksu’ya vermenin siyasi maliyeti, İstanbul’u seçimde kaybetmekten daha ağır gelebilir.

Üç: Olur da CHP’nin liderliğine seçilirse koltuğunu bırakacağı AK Parti, İmamoğlu dönemindeki karar ve işlemleri tahrifata uğratarak, aleyhinde kullanacaktır.”

Yazının tamamını okumak için tıklayınız…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x