Kuzey Kore’den yeni silah denemesi: ‘Radyoaktif tsunami yaratabiliyor’

Kuzey Kore, ‘radyoaktif tsunami’ yaratabilecek bir silahlı insansız deniz aracı (SİDA) denediğini açıkladı. Kuzey Kore resmi haber ajansı KCNA, ülkenin söz konusu ‘gizli silahının’ 21 Mart’ta Güney Hamgyong kentinden sulara bırakıldığı, aracın 80-150 metre derinlikte 59 saat seyrettikten sonra ülkenin doğu kıyılarında infilak ettirildiği bilgisini paylaştı. Ajans denemede nükleer başlık yerine test başlığı kullanıldığını belirtti.

KİM JONG-UN: BU, ABD VE GÜNEY KORE’YE BİR UYARI OLMALI

KCNA’ya göre Korece ‘tsunami’ anlamına gelen “Haeil” isimli silahlı insansız deniz aracı, ‘düşman gemilerine süper boyutlarda radyoaktif dalgalarla saldırabilecek şekilde tasarlandı.’ Ajans, konuya ilişkin haberinde, “Bu nükleer denizaltı saldırı aracı herhangi bir kıyı ya da limandan fırlatılabilir ya da gemilerle çekilebilir” dedi.

Denemeyi izleyen Kuzey Kore lideri Kim Jong-un da ‘bunun ABD ve Güney Kore’ye bir uyarı olması gerektiğini’ belirterek, iki ülkenin Kuzey Kore’nin ‘sınırsız nükleer savaş caydırıcılık kapasitesinin son sürat artırıldığının farkına varması gerektiğini’ söyledi.

‘KUZEY KORE’NİN İDDİALARINA İHTİYATLA YAKLAŞMAK GEREK’

Kuzey Kore’nin son silahında Rusya’nın radyoaktif okyanus dalgaları ve nükleer tsunamiyle ABD’nin kıyı kentlerini imha etme kapasitesine sahip olduğu söylenen Poseidon torpidolarının örnek alındığı tahmin edilirken, Güney Kore’nin başkenti Seul’deki Ewha Üniversitesi’nden Prof. Leif-Eric Easley, Kuzey Kore’nin son iddiasına ‘ihtiyatla yaklaşılması gerektiğini’ söyledi. Easyley, konuya ilişkin değerlendirmesinde, “Kim rejimi, açıkça kendisine yönelik bir önleyici saldırının başarısızlıkla sonuçlanmasını sağlayacak çok farklı nükleer seçenekleri olduğu mesajını vermek istiyor” dedi.

Carnegie Uluslararası Barış Vakfı’ndan nükleer silah uzmanı Ankit Panda da “Kuzey Kore’yi ciddiye almaya daha yakınım. Ama bunun boş bir psikolojik operasyon/aldatmaca olması olasılığını da dışlamıyorum” diye konuştu.

Kore yarımadasında son dönemde gerginlik tırmanmış durumda. ABD ve Güney Kore bölgede son beş yılın en büyük ortak tatbikatını 22 Mart’ta tamamladı. (BBC Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir