Altının parlaklığı geri dönüyor! Ünlü bankanın altın tahminini duyan kuyumcuya akın etti

Gram altının 1850 lira seviyelerinde seyrettiği ve ons altının ise 2 bin doları geçtiği bu dönemde altın fiyatları, zayıflayan doların etkisiyle son altı ayın en yüksek seviyesine ulaştı.

Spot piyasada ons altın, Cuma gününe göre yüzde 0,56 artışla 2014,15 dolardan işlem görerek Mayıs ayından bu yana en yüksek seviyeye ulaştı.

Goldman Sachs, “Altının parlak günleri geri dönüyor” açıklamasını yaparak 12 aylık fiyat hedefini ons başına 2.050 dolara çıkardı. Ayrıca, “Altın fiyatlarındaki potansiyel yükseliş, ABD reel faizleri ve doların seyrine bağlı olacak.” değerlendirmesinde bulundu.

Goldman Sachs, güçlü tüketici talebinin Çin ve Hindistan’dan gelmeye devam etmesini ve merkez bankalarının alımlarının altın fiyatlarındaki olası yükselişleri dengeleyebileceğini belirtti. Ayrıca, faiz indirimlerinin olası aşağı yönlü baskıları telafi edebileceğini öngördü.

ABD FAİZLERİ ETKİLİ OLACAK

Bankanın analizinde şu ifadeler yer aldı:

“Altın fiyatlarındaki potansiyel yukarı yönlü hareket ABD reel faizleri ve dolardaki hareketlere yakından bağlı olacak. Ancak Çin ve Hindistan’dan gelen güçlü tüketici talebinin devam etmesini ve merkez bankası alımlarının yukarı yönlü büyüme sürprizleri ve faiz indirimlerinin yeniden fiyatlandırılmasından kaynaklanan aşağı yönlü baskıları dengelemesini bekliyoruz.”

GRAM ALTIN REKOR TAZELEYECEK

Goldman Sachs’ın 2.050 dolar seviyesindeki ons altın tahmini, gram altın için yeni rekorlar getirebilir. Gram altın fiyatı, ons altın ve dolar üzerinden hesaplanıyor.

Bir ons altın, 31.10 gram altına denk gelir. Ons fiyatını 31.10’a böler ve elde edilen sonucu güncel döviz kuruyla çarparak gram altın değerini buluruz. Eğer ons altın 2.050 dolara yükselirse, mevcut döviz kuru (28,90) üzerinden yapılan hesaplamaya göre gram altının değeri 1.905 liraya ulaşacak.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x