Galatasaray ve Fenerbahçe’nin, Atatürk ambargosu nedeniyle Riyad’daki Süper Kupa finaline çıkmama kararı dünya basınında nasıl yer aldı?

T24 Dış Haberler

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da oynanması planlanan 2023 Turkcell Süper Kupa final maçı, Atatürk pankartı ve tişörtüne izin verilmemesi nedeniyle ertelendi. Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk’ün “Yurtta sulh, cihanda sulh” sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Takımlar bunun üzerine maça çıkmayı reddetti ve maç ertelendi. Krize dönüşen maç, dünya gündemine de girdi. 

The Guardian: “Tişört tartışması”

Britanya merkezli The Guardian gazetesi, “‘Tişört tartışması’ Suudi Arabistan merkezli Türkiye Süper Kupası finalinin ertelenmesine neden oldu” başlıklı haberinde krizin, Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerinin ısındığı bir dönemde yaşandığı hatırlatıldı. 

Haberde, “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 2018 yılında Suudi gazeteci Cemal Kaşıkçı‘nın İstanbul’da öldürülmesinin ardından diplomatik ilişkileri onarma çabaları çerçevesinde Temmuz ayında Suudi Arabistan’ı ziyaret etmişti” ifadeleri kullanıldı. 

Ayrıca Türk futbolunun “tartışmalarla dolu bir ay” geçirdiği söylenen haberde Ankaragücü Başkanı Faruk Koca‘nın hakem Halil Umut Meler‘e yumruk atması da hatırlatıldı. 

Daily Mail: Suudi Arabistan, “Türkiye’nin kurucusunun pankartlarını yasakladı”

Britanya merkezli Daily Mail ise “Fenerbahçe ve Galatasaraylı oyuncular ‘otellerden çıkmayı reddederken’ taraftarlar stadyumda kaldı, Suudi Arabistan ‘Türkiye’nin kurucusunun pankartlarını yasakladı'” başlıklı haberinde Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümü vurgusu yapıldı. 

Haberde, “Almanya’nın üç kez, Katar’ın ise bir kez ev sahipliği yaptığı maç, Türkiye dışında sadece beşinci kez oynanacaktı” denildi. Daily Mail de Türk futbolunun geçirdiği hareketli haftaları hatırlattı. 

Reuters: Riyad’daki Türkiye Süper Kupa finali tartışmalar nedeniyle ertelendi

Suudi devlet televizyonunun, maçın, takımların “kurallara uymaması” nedeniyle ertelendiğini söylediği açıklamaya yer verilen Reuters haberinde, “Planlanan final, laik Türkiye Cumhuriyeti’nin kuruluşunun 100. yıldönümüne denk geliyor. Suudi yetkililerden konuyla ilgili herhangi bir açıklama gelmedi” ifadelerine yer verildi. 

BBC: Maçın Suudi Arabistan’da oynanması kararı Türkiye’de eleştiriliyordu

Atatürk’ü tanıtan bir giriş yazan BBC, “Atatürk, Türkiye’yi modernleştirmek için devrimci bir sosyal ve siyasi reform programı başlattı” diyerek “Bu reformlar arasında kadınların özgürleştirilmesi, tüm İslami kurumların kaldırılması ve Arap alfabesinin Latin alfabesiyle değiştirilerek Batı hukuk kurallarının, kıyafetinin, takviminin ve alfabesinin getirilmesi yer alıyordu” ifadelerini kullandı. 

Haberde ayrıca Cumhuriyet’in 100. kuruluş yıl dönümü olması nedeniyle maçın Suudi Arabistan’da oynanması kararının Türkiye’de eleştirildiğine yer verildi.

 

Ne olmuştu?

Galatasaray ve Fenerbahçe arasındaki Süper Kupa maçı yaşanan krizin ardından iptal edildi.

Galatasaray ile Fenerbahçe arasında Suudi Arabistan’ın başkenti Riyad’da bu akşam oynanacak olan Turkcell Süper Kupa maçı öncesi “Atatürk pankartı” ve “Atatürk tişörtü” krizi yaşandı.

Takımların maç öncesinde sahaya Atatürk tişörtleriyle ve seremoniden önce sahaya Atatürk’ün sözlerinin yazılı olduğu pankartlarla çıkmak istemesi, Suudiler tarafından kabul görmedi. Galatasaray ve Fenerbahçe kulüpleri, maçtan önce Atatürk tişörtleriyle sahaya çıkılmasına izin verilmediği için sahaya çıkmayı reddetti.

TIKLAYIN –

TIKLAYIN – Galatasaray ve Fenerbahçe’den tarihi duruş: Devler, Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı Süper Kupa maçına çıkmadı!

TIKLAYIN – Erden Timur’dan Süper Kupa açıklaması: Ülkeye dönüyoruz

TIKLAYIN – Beşiktaş’tan Süper Kupa çağrısı: Atamızın semtinde, dünyanın en güzel stadında oynamak üzere, Atatürk sevdalılarını Türk bayraklarıyla Dolmabahçe’ye bekleriz

TIKLAYIN – CHP’den Süper Kupa paylaşımı: Atatürk’ten taviz vermeyen, Fenerbahçe de Galatasaray da bu kupayı kazandı

TIKLAYIN – Süper Kupa maçı krizin ardından iptal oldu, Mehmet Büyükekşi’ye tepki yağdı: Atatürk’ü tartışmaya açan TFF, istifa!

TIKLAYIN – Galatasaray ve Fenerbahçe’den yurda dönme hazırlığı!

TIKLAYIN – Galatasaray, Fenerbahçe ve TFF’den ortak Süper Kupa açıklaması!

TIKLAYIN – Bölünen futbol, Galatasaray ve Fenerbahçe’ye destekte bir araya geldi; Suudilerin Atatürk ambargosuna karşı ezeli rakipler, ortak değerde birleşti

TIKLAYIN – Siyasilerden Süper Kupa maçı açıklamaları: AKP iktidarının sorumsuzluğu, Suudi Arabistan yetkililerini hadsizleştirmiş!

TIKLAYIN – Ali Koç ve Dursun Özbek, toplantı yapılan otelden ayrıldı

TIKLAYIN – Cem Küçük: Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın, TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi’nin istifasını istediği duyumum var

TIKLAYIN – Özgür Özel: Tüm halkımızı takımlarımızı karşılamaya davet ediyorum

İmamoğlu: 2023 yılı Süper Kupası ikiye bölünmeli; Atatürk’e olan bağlılığımızın simgesi olarak müzede sergilenmeli

TIKLAYIN –

TIKLAYIN – Devlerin Riyad’ın Atatürk ambargosuna karşı finale çıkmama kararı yurt dışında da yankılandı: ‘Suudiler, hiç yenilmemiş bir adamı yenebileceklerini düşündü’

TIKLAYIN – Hollanda’da sandıktan zaferle çıkan Wilders’tan Süper Kupa paylaşımı: Atatürk 10 – Suudi Arabistan 0

TIKLAYIN – İptal edilen Süper Kupa finalinde ‘Mustafa Kemal’in askerleriyiz!’ sesleri yükseldi
 
TIKLAYIN – TFF Başkanı Mehmet Büyükekşi istifa etti iddiası!
 
TIKLAYIN – AKP Sözcüsü Ömer Çelik: Atatürk ülkemizin kurucu lideri ve ortak değeridir

TIKLAYIN – Mansur Yavaş: Suudi Arabistan Büyükelçiliğinin sokağını Bayrağımız ve Atatürk posterleriyle donatıyoruz

TIKLAYIN – Beşiktaş Belediyesi Suudi Arabistan Başkonsolosluğu’nun bulunduğu sokağın ismini değiştiriyor

TIKLAYIN – Suudi Arabistan’dan Süper Kupa’yla ilgili ilk açıklama: İki takım da anlaşmaya uymadı

TIKLAYIN – CHP İl Başkanı Çelik: Sporcularımıza sahip çıkan halkımızla Sabiha Gökçen Havalimanı’ndayız

TIKLAYIN – Fenerbahçeli ve Galatasaraylı taraftarlar, havalimanlarına akın etti: Mustafa Kemal’in askerleriyiz!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x