İhracatçı finansmana daha rahat erişecek

İstanbul Sanayi Odası (İSO) Başkanı Erdal Bahçıvan Merkez Bankası reeskont kredileri kararını şöyle değerlendirdi:

“İhracatçılarımız için hayati öneme sahip olan reeskont kredilerinde bir süredir yaşanan sıkıntı, İstanbul Sanayi Odası olarak gündemimizde olan, çözülmesi için çaba sergilediğimiz ve katkı sunduğumuz önemli konuydu.

Bugün Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın, ihracatı teşvik eden reeskont kredilerinde finansman maliyetini düşürmesi ve firma limitlerini yükseltmesi, ihracatçımız ve sanayicimiz adına sevindirici, değerli bir karardır.

Üretim hayatımıza yönelik çözüm odaklı yaklaşım ve kararları nedeniyle Merkez Bankası Başkanımız Hafize Gaye Erkan’a ve çalışma arkadaşlarına sanayicilerimiz adına teşekkür ediyorum.”

‘Eşgüdümlü ince ayar’

İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, ise “İhracatçı şirketlerin kredi maliyetlerini düşüren önemli bir adım atıldı. Ekonomi yönetimi politika setinde ‘eşgüdümlü ince ayar’ yapmaya devam ediyor” dedi.

Avdagiç, sosyal medya platformu X’ten yaptığı açıklamada, TCMB’nin reeskont kredilerinde ihracatçının finansman maliyetini 15 puan azaltıp, KOBİ’lerin ihracat kredisi limitini artırdığını hatırlattı. Avdagiç, mesajında, şunları kaydetti: “Ekonomi yönetiminin sıkı para politikası uygularken, seçici kredi mekanizmasıyla üretim ve ihracatı desteklemesi memnuniyet verici. Bundan sonra da fiyat istikrarı için çalışırken; üretim, ihracat ve istihdamı da içeren eş zamanlı mücadeleden vazgeçmemeliyiz.”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x